niedziela, 5 lutego 2012

Jak pracujemy w terenie? - czyli od pustego pola do pięknego ogrodu.

Etap I - rozpoczynamy prace ziemne terenu.
Na początku wyznaczamy kształt wcześniej zaprojektowanych rabat roślinnych oraz wykopujemy dołek na głębokość łopaty w celu wymurowania obrzeży z kostki. Usypujemy górkę z piasku w celu uformowania kaskady.

Po uzyskaniu poziomów został nawieziony piach a następnie ubity za pomocą zagęszczarki. Przygotowania te zostały wykonane w celu ułożenia płyt ciosanych. Kiedy plac będzie skończony pojawi się na nim altana ogrodowa.
 Etap II - murujemy obrzeża z kostki piaskowca oraz rozkładamy agrowłókninę na rabatach.
Ogródek warzywny o wymiarach 4x10 m - ścieżki utwardzone wykonane z żółtej kostki piaskowca.
Ten niewielki ogródek został podzielony na sektory co znacznie ułatwi gospodyni poruszanie się po nim oraz utrzymanie porządku.
Wszystkie kostki piaskowca zostały zaimpregnowane odpowiednim preparatem, aby nie chłonęły wilgoci.

 Stoi już nasza fontanna ogrodowa!!! Musieliśmy na początku wylać odpowiedni fundament z betonu aby fontanna stała prosto.
 Po wykopaniu kształtu oczka wodnego, rozłożyliśmy na nim najpierw włókninę (podkład) a następnie grubą folię. Rozpoczęliśmy już murowanie dna oraz brzegu naszego oczka.
 Na wcześniej przygotowanym gruncie został już ułożony kamień ciosany w kolorze piaskowym. Etap III - rozpoczynamy sadzenie roślin.
Przyjechał pierwszy transport roślin - na agrowłókninie nacinamy krzyżyk, odginamy rogi a następnie wykopujemy dołek w ziemi i sadzimy rośliny według wcześniej przygotowanego projektu.

 Ciąg dalszy murowania obrzeży z piaskowca...
Ułożyliśmy już ścieżkę leśna z naturalnego kamienia ciosanego. 

 Etap IV - przewozimy wielkie głazy ozdobne na rabatę żwirową za oczkiem wodnym.
A oto Sara - pies naszych inwestorów :)

 Ciąg dalszy sadzenia roślin...

Rozpoczynamy murowanie kaskady. Na kaskadę i obrzeża oczka zastosowaliśmy kamień o nazwie 'Hiszpan', który bardzo ładnie mieni się w słońcu. 


 Ciąg dalszy przewożenia głazów...


Ostatnie rośliny zostały posadzone !!!

 Etap V - rabaty roślinne wysypujemy korą sosnową.

 Na naszym ogródku warzywnym posadziliśmy już warzywka - efekt od razu widać.


Oczko i kaskada zostały już wymurowane. Kolejnym etapem po posadzeniu roślin było wysypanie skarpy i rabaty za oczkiem żwirkiem białym (grysem granitowym).


 Placyk przy fontannie również wysypaliśmy żwirkiem. Zostało teraz wypoziomowanie fontanny oraz sprawdzenie jej działalności. Etap VI - ostatnie prace porządkowe i przygotowanie terenu pod wysiew trawnika.


Etap VII - doczekaliśmy się pierwszej trawy !!!

 Stoi już altana ogrodowa - co prawda nie jest jeszcze wykończona ale efekt już widać.Tak wygląda ogród zaprojektowany i wykonany przez naszą firmę. Mimo iż rośliny są jeszcze małe i niewidoczne to ogród wydaje się być ciekawy  i interesujący. W kolejnych latach postaram się wam pokazać jak dzięki rosnącym roślinom zmienia się ogród.