środa, 1 lutego 2012

Budleja Dawida - Buddleja davidii

POCHODZENIE: tropikalne i umiarkowane rejony wschodniej Azji, Ameryki płd i Afryki.
MORFOLOGIA:
POKRÓJ - krzew o silnym wzroście, w ciągu roku potrafi osiągnąć nawet 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Bujny krzew o luźnym pokroju i przewieszających się pędach pod ciężarem kwiatostanów.
LIŚCIE - lancetowate, długie i ciemnozielone od spodu pokryte białym kutnerem.
KWIATY - pojedyncze, drobne kwiaty zebrane w długie, dekoracyjne kwiatostany przypominające kłosy. Kolor w zależności od odmiany, najczęściej spotykane są odcienie fioletu i różu ale występują też odmiany o kwiatach białych i niebieskich. Kwitnienie rozpoczyna się od VI-VII do X stopniowo rozkwitając najpierw na głównych a potem na bocznych pędach.
WYMAGANIA:
GLEBA - żyzna i przepuszczalna
WILGOTNOŚĆ - preferuje podłoże wilgotne
STANOWISKO - ciepłe i słoneczne, osłonięte od wiatrów
MROZOODPORNOŚĆ - słaba, jednak nie ma to większego znaczenia, ponieważ Budleja wymaga od nas corocznego, niskiego przycinania, które w tym samym sezonie osiągnie swoją maksymalną wysokość.
PIELĘGNACJA:
- nasiona krzewu wysiewamy już w kwietniu i maju do skrzynek, nasionka przykrywamy cienką warstwą ziemi i zacieniami papierem, w temp. ok 20 st.C wykiełkują po 3-4 tygodniach, siewki pikujemy i przesadzamy do doniczek.
- do ziemi wysadzamy jedynie jednoroczne lub dwuletnie rośliny (starsze rośliny źle się przyjmują ze względu na dość częste uszkodzenie korzeni)
- należy regularnie podlewać podczas suszy, ponieważ roślina bardzo szybko więdnie
- należy też lekko spulchnić glebę w celu dostarczenia korzeniom powietrza
- dla uzyskania pięknych kwiatostanów roślinę powinnyśmy także zasilać nawozami wieloskładnikowymi
- po przekwitnięciu możemy zastosować sól potasową (0,5 kg na 10 m2)
- wiosną Budleja wymaga skrócenia pędów do długości 5-10 cm (jeśli pogoda jest odpowiednia takich cieć możemy dokonać już pod koniec lutego)
- słabe gałązki wycinamy całkowicie gdyż zbyt gęsty pokrój rośliny źle wpływa na wielkość kwiatostanów
- należy pamiętać, że najładniejsze kwiaty są na młodych pędach - dlatego nie bójmy się przycinać naszej Budlei :)
- jeśli chodzi o szkodniki to pamiętajmy, że krzewy te są najczęściej atakowane przez mszyce, już wiosną szkodniki żerują na pędach i liściach powodując ich skracanie a następnie odpadanie (w takim przypadku niezbędne są opryski)
CIEKAWOSTKI:
- Budleja bardzo ładnie pachnie
- woń jaką wydzielają kwiaty wabią motyle, dlatego też w wielu językach nazywana jest "motylim krzewem"
UWAGI:
- krzewy te sprawdzają się w ogrodach miejskich ponieważ dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza - ładnie wyglądają w zestawieniu z niskimi bylinami, a także bardzo dekoracyjnie prezentują się posadzone pojedynczo na trawniku
- dzięki co rocznemu przycinaniu Budleja może być sadzona w niewielkich ogrodach- Budleja nadaje się również na kwiaty cięte

Autor: mgr inż. Marta Kozłowska